Fotovoltaické panely Elektrocentraly.cz se rozdělují do tří základních skupin, jejichž použití i účinnost se značně liší. Patří sem monokrystalické, polykrystalické a amorfní solární panely. Při výběru je dobré myslet nejenom na účinnost ale také na vhodnost panelů. Panely s nižší účinností mohou za určitých podmínek pracovat lépe než panely z vysokou účinností.

montáž panelů

Monokrystalické solární panely

Tento typ panelů je nejvhodnější pro střechy, s omezenou plochou ale ideální orientací vůči slunci. Wafery jsou vyráběny z jediného krystalu křemíku, tudíž se jedná o velmi náročnou výrobu. Vzhledem k účinnosti, která se pohybuje okolo 20 %, se jedná o nejúčinnější variantu fotovoltaických panelů. Na první pohled je poznáte podle charakteristické černé barvy.

Polykrystalické solární panely

Dalším typem fotovoltaických panelů jsou polykrystalické panely. Vyznačují se charakteristickou modrou barvou a wafery jsou řezány z bloků, ve kterých je větší množství křemíkových krystalů. Je tedy možné využívat i odřezky z monokrystalických panelů. Účinnost těchto panelů dosahuje až 17 % při ideálním osvětlení. Jestliže je tedy vaše střecha orientována na nepříznivé světové strany, polykrystalické panely jsou vhodnou variantou, neboť mají schopnost zachycovat světlo z ostřejších úhlů během celého dne.

fotovoltaické panely

Amorfní solární panely

Poslední skupinou jsou amorfní panely. Jsou tvořeny z tenkých vrstev polovodivé látky, která se nanese na pevný povrch jako je sklo, plast či kov. Nespornou výhodou těchto panelů jej jejich nízká hmotnost a proto je možné použít tyto panely i na karavany, rozsáhlé výrobní haly a jiné stavby. Účinnost amorfních panelů dosahuje pouhých 11 %, výhodou však zůstává široké využití, schopnost zachycovat i větší spektrum vlnových délek a je ideálním řešením pro rodinné domy, které neposkytují dobrou orientace vůči slunci.

Mohlo by se vám také líbit: