Vynález stupňů pro stoupání do kopce či sestupování z něj byl jedním z přelomových objevů, které lidé udělali. Umožňoval jim totiž rozšiřovat své teritorium nejen horizontálně, ale také vertikálně. Navíc se díky tomu mohly začít i stavět domy do výšky.jednoduché zábradlí u schodů v parku

Předtím totiž bylo nutno namáhavě stoupat či sestupovat, což mohlo být zvláště u prudkého kopce poměrně nebezpečné. Vynález schodiště to vše změnil. Nyní mohly i malé děti či slabší jedinci vystoupat vzhůru, aniž by se museli příliš obávat pádu.

Trvalo však ještě dlouho, než se lidé naučili je místo tesání do skály sami vyrábět. I to byl jeden z milníků, neboť obydlí již nemusela mít jen jedno patro. To umožnilo ušetřit na pozemku místo, které mohlo být využito například k pěstování potravy.

Uplynula ještě samozřejmě velmi dlouhá doba, než jsme se dostali ke schodištím, jak je známe dnes. Nyní bychom si bez nich život prakticky neuměli představit. Koneckonců dnes již snad ani neexistuje dům, kde by toto zařízení nebylo. I ty přízemní mají sklep a některé navíc i podkroví, které je přístupné právě po schodišti.

Ovšem vnitřek našich obydlí není jediným místem, kde je najdeme. Mnohdy jsou i na vnější straně budov, ať už se jedná o bezpečnostní požární schody, či z jiných důvodů. Ty samozřejmě obvykle nejsou tak pohodlné, ale i ony mají své místo.

Zapomenout však nesmíme ani na ty, které nalezneme například v nejrůznějších parcích a které nám pomáhají překonat stoupání. To ocení zejména staří či hendikepovaní lidé, kteří nemohou dobře chodit a pohybují se pouze s pomocí holí. Pro ně by byl jinak výstup prakticky nemožný.ornamentální schodiště v historické budově

Je vidět, že i když na ně někteří nadávají a mnozí mají problém je vyjít, jsou schodiště nezbytnou součástí https://www.natur.cuni.cz/fakulta/o-fakulte/budovy-a-umisteni-fakulty našich životů. Nejenže nám je skutečně velmi usnadňují, ale zároveň také v mnoha případech i zachraňují. A za to si zaslouží větší pozornost, než se jim doposud od běžných lidí dostává, nemyslíte?

Mohlo by se vám také líbit: