Uvažujete o pořízení zahradního bazénu menší velikosti, například nadzemní nádrže kruhového půdorysu? Pak byste měli mít jasno i v tom, na kolik korun vás přijde jeho provoz. V první řadě budete potřebovat filtrační zařízení, desinfekční prostředky, vysavač bazénového dna, schůdky a některé další příslušenství, ovšem neměli byste zapomenout na krycí hladinovou plachtu. Zdá se vám zrovna tento kus plastikové fólie nedůležitý a připadá vám, že za něj zbytečně vyhazujete peníze? Pak vás snadno přesvědčíme o tom, že naopak se solární plachtou na bazén peníze ušetříte.

voda v bazénu

Kolik vody se z bazénu vypaří

Znáte svou cenu vodného a stočného ve vašem regionu? Pokud ano, pak nám jistě budete důvěřovat, když tu pro názorný příklad pro rok 2023 uvedeme přibližné průměrné hodnoty 105 Kč na jeden kubík vody.

voda na koupání

Jestliže se rozhodnete pro kulatý bazén o průměru 4 metry, a výšce hladiny 75 cm, bude jeho objem činit přibližně 9 300 litrů vody, tedy 9,3 kubiky. Za jeden den (24 hodin) se z takovéto nádrže odpaří zhruba 45 litrů vody. Pokud byste ponechali bazén odkrytý po dobu jednoho měsíce, bude to celkem 1 350 litrů vody, a za pět měsíců, tedy za dobu jedné koupací sezóny, to je celkem necelých 8 kubíků vody. Pokud budete mít doma krycí plachtu, můžete za rok ušetřit necelou tisícovku. Když odečtete pořizovací cenu plachty, další sezóny vám již bude šetřit peněženku, a za pět let provozu bazénu to může naskočit na pět tisíc korun, které byste jinak doslova vyhodili oknem.

Solární plachty na bazén https://www.chlorito.cz/solarni-plachty zároveň snižují rychlost ochlazování vody v nádrži, takže ušetříte i na jejím následném ohřevu. Rovněž brání spadu nečistot na hladinu, zejména prachu, čímž snížíte i spotřebu bazénové chemie. Jak vidíte, pořízení solární plachty není marná investice, a nelze ji považovat za něco nesmyslného a kontraproduktivního.

Mohlo by se vám také líbit: